Elektri börsihind

Elektri börsihind kujuneb Nord Pool elektribörsil ning muutub iga tund vastavalt elektriturul olevale nõudlusele. Leia meie võrdlusest soodsaim börsihinnaga elektripakett ja säästa raha – börsi elekter sobib hästi neile, kes soovivad pikemas perspektiivis raha säästa ning on valmis tegelema kõikuva elektrihinnaga.

Võrdle elektrilepinguid

Siin saad hõlpsalt võrrelda elektrilepinguid. Elektrihinna võrdlemisel võid säästa kuni sadu eurosid.

✅kiire ✅lihtne ✅tulus

Mis on börsielekter?

Börsi elekter tähendab elektrilepingut, kus elektri kWh hind tuleneb Balti ja Skandinaavia riikide ühise elektrituru Nord Pooli turuhinnast. Elektrimüüjad ostavad elektri tarbijatele pakkumiseks Nord Pooli elektribörsilt, kus elektri börsihind muutub iga tund ning sõltub suuresti pakkumisest ja nõudlusest, just nagu iga avatud turumajanduse korral.

Elektri börsihind võib olla pikas perspektiivis soodsaim valik, ehkki vahel võib Nord Pool elektrihind olla märksa kõrgem fikseeritud hinnaga elektripaketist. Kui sa otsustad valida börsihinnaga elektripaketi pead sa olema valmis selleks, et elektri hind võib olla vahel kõrgem ning seetõttu on mõistlik sättida elektrikasutus soodsamate kellaaegade peale (näiteks õhtutundidele).

Ajalooliselt on elektri börsihind olnud soodsam fikseeritud hinnaga elektripakettidest, kuid samal ajal tuleb arvestada ka hinnatõusu riskiga: hiljuti on elektri börsihind olnud tunduvalt kõrgem fikseeritud hinnaga elektripakettidest.

 • Elektrihind börsil muutub iga tund, vastavalt elektriturul toimuvale. Hind on avaldatud Nord Pooli lehel terveks päevaks etteulatuvalt;
 • Pikas perspektiivis võib börsielekter olla soodsam, ent vahel võib börsihinnaga elekter olla märksa kallim;
 • Kõikuva elektri börsihinna tõttu võib elektriarve suurus olla ettearvamatu;
 • Fikseeritud hinnaga elektripakettides kannab hinnariski elektrimüüja, börsihinnaga elektri puhul aga sina kui tarbija.

Börsielektri plussid ja miinused

Börsielektri plussid

 • Börsielekter võib olla pikas perspektiivis soodsam kui fikseeritud hinnaga elektripakett
 • Saad oma elektriarve suurust mõjutada, kui tarbid elektrit soodsamal kellaajal
 • Börsihinnaga elektripaketid on üldiselt tähtajatud elektrilepingud, muutes paberimajanduse minimaalseks ja pakkudes paremaid tingimusi

Börsielektri miinused

 • Elektri börsihind Nord Pool turul võib vahel olla kallis
 • Elektriarve suurus ei ole fikseeritud ja seega võib olla ettearvamatu
 • Kui elektri börsihind tõuseb, pead paratamatult maksma elektri eest tavapärasest rohkem

Kui suur on elektri börsihind täna?

Elektri hind börsil muutub iga tund Nord Pool elektribörsil. Börsielektriga paketis sõltub elektri kWh hind Nord Pooli börsihinnast ja elektrimüüja marginaalist, millele lisanduvad ka asjakohased maksud. 

Tänane elektri börsihind on leitav Nord Pooli lehelt, kus avaldatakse tänane börsihind iga tunni kohta terveks päevaks etteulatuvalt. Elektri hind börsil muutub absoluutselt iga päev ja iga tund.

Kui tahad teada, kui kõrge on elektri hind hetkel börsil, võid jälgida kas Nord Pooli lehte või valida mõne meie võrdluses oleva elektrimüüja, kelle lehel saad samamoodi jälgida elektri börsihinda ja saad seejuures ka valida endale sobiva börsipaketi.

Kuu (2022)Hind (c/kWh)
Oktoober20,95
September27,43
August43,43
Juuli27,94
Juuni20,85
Mai18,17
Aprill12,07
Märts18,13
Veebruar12,57
Jaanuar16,99

Kuidas kujuneb elektri börsihind?

Elektri börsihind sinu börsipaketis sõltub Nord Pool börsi hetkehinnast, elektrimüüja marginaalist ja maksudest. Elektribörsil kujuneb hind pakkumise ja nõudluse käigus ning elektri tunnihinna määrab ära see elektritootmisviis, mis pääseb börsile viimasena. 

Teisisõnu, elektrimüüjad märgivad iga päev börsil ära selle, kui palju on vaja elektrienergiat toota selleks, et katta ära oma klientide nõudlus. Esimeses järgus võetakse börsile taastuvenergiatootjad ning kui sellest elektrienergia kogusest piisab nõudluse katmiseks, ongi elektri hind börsil soodne, kuna taastuvenergia on kõige soodsama hinnaga.

Kui aga taastuvenergia kogus pole piisav kogu elektrivajaduse katmiseks, tulevad börsile mängu saastavamad elektritootmisviisid, nagu näiteks põlevkivitootjad. Kui põlevkivitootja on viimane börsile siseneja, tekib börsi tunnihind just selle põhjal ja seega kujuneb sel hetkel elektri börsihind kõrgemaks.

Selline nõudluse-pakkumise tsükkel käib iga päev ning elektri börsihind määratakse kindlaks iga tunni kohta, seega kõigub elektri hind tunniti. Kõige soodsam on elekter enamasti kellaaegadel, kus on tarbijaid vähem – näiteks öösel või varajastel hommikutundidel. Elektri börsihind on enamasti soodsam ka suvel.

Elektri börsihinda võivad mõjutada lisaks veel erinevad faktorid, sh ilmastikuolud, mis mõjutavad seda, kui palju taastuvenergiat toodetakse. Samuti mõjutavad elektri hinda börsil majanduspoliitilised olud, inflatsioon, kütuse hinnad jms.

 • Elektrienergia börsihind kujuneb vastavalt Nord Pooli nõudlusele ja pakkumisele ning sinna hulka lisandub ka elektrimüüja marginaal ja maksud, mis koos moodustavad sinu elektriarve;
 • Elektri börsihind kujuneb vastavalt sellele, kui suur on nõudlus ning kui palju ja millised on elektripakkujad, st elektritootjad;
 • Börsielektri hind on soodsam, kui turul on rohkem taastuvenergia pakkujaid;
 • Elektri börsihind on soodsam kellaaegadel, mil tarbijaid on vähem.

Kuidas valida soodsaim börsihinnaga elektripakett?

Soodsaima börsipaketi saamiseks tuleb elektrimüüjaid võrrelda, kuna erinevad elektrimüüjad lisavad börsihinnale erineva hinnamarginaali. Sinu kui tarbija jaoks on muidugi oluline leida börsipakett, kus on hinnamarginaal võimalikult madal, sest seda madalam on sinu elektripaketi lõplik kWh hind.

Väikse elektritarbimise puhul ei pruugi marginaalierinevus olla nii mastaapne, aga mida kõrgem on tarbimine, seda suuremad on ka hinnaerinevused. Kui sa ei võrdle elektripakette, võid enesele teadmata valida börsipaketi, mille hinnamarginaali tõttu võid kaotada kümneid või isegi sadu eurosid aastas.

Elektri-hind.ee aitab sul leida soodsaima börsihinnaga elektripaketi. Kasuta meie lehel olevaid võrdluseid, kust leiad Eesti elektrimüüjad ning nende pakutavad börsipaketid.

Pane tähele, et mõned elektrimüüjad keskenduvad taastuvenergiale, seega kui sulle on oluline keskkonnasõbralik elektritarbimine, eelista taastuvenergiapõhist elektripaketti.

3 sammu parima börsipaketi leidmiseks:

 1. Võrdle pakutavat börsihinda. See, kui suur on elektri börsihind hetkel, sõltub Nord Pool elektribörsist. Tarbijale müüdava elektri lõpphinnas on aga ka elektrimüüja marginaal, mis võib erineva vastavalt müüjale. Võrdle erinevaid elektripakkumisi, et leida soodsaim võimalik variant.
 2. Kontrolli lepingu tingimusi ja elektritootmisviise. Enne, kui otsustad lõplikult, milline elektrimüüja on parim selleks, et tuua sinuni börsi elekter, uuri elektrilepingu lisainfot: näiteks, kui pikk on lepingu tähtaeg, milline on elektrilepingu lõpetamise kord ning millist elektritootmisviisi lepingus eelistatakse. Kas elektripakett on keskkonnasäästlik või pead sa hankima kallima paketi taastuvenergia tarbimiseks?
 3. Sõlmi elektrimüüjaga elektrileping. Kasutades meie lehel olevaid võrdluseid ja elektripakettide infot leiad hõlpsalt sobiva elektripaketi, misjärel saad juba nautida börsi elektrihinda oma elektrilepinguga. Kui leidsid sobiva elektripaketi, sõlmi elektrimüüjaga leping – saad seda teha otse kodus digitaalselt. Pea meeles, et pead lõpetama ka lepingu oma eelmise elektrimüüjaga.

Elektri börsihind tulevikus

Vaadates seda, milline on elektri tänane börsihind, võid sa elektrimüüja valimisel paratamatult mõelda, milline võib olla elektri börsihind homme ja üleüldiselt tulevikus. Elektri börsihind on viimasel ajal märkimisväärselt kõikunud ning talveperioodil võib olukord olla veelgi halvem suurema nõudluse tõttu.

Seda, milline on homne elektri börsihind, on raske ette ennustada – isegi eksperdid ei saa päris kindlalt öelda, kui kõrge on elektri hind börsil tulevikus, kuna hind sõltub mitmetest asjaoludest, sealhulgas tugevalt poliitilistest oludest, ilmast ja majandusfaktoritest. 

Börsielekter on soodsam siis, kui toodetakse rohkem elektrienergiat ning seega on pakkumus turul suurem kui nõudlus. Näiteks on elektri hind odavam suvel või soojemal talveperioodil, mil pole vajadust nii palju elektrienergiat tarbida. Elektri hind on soodsam ka õhtutundidel ja öösel, mil tarbitakse vähem elektrit.

Üks parimaid viise, kuidas veenduda börsihinna seisundis, on jälgida seda, milline on elektri börsihind reaalajas, kasutades Nord Pool turuinfot, mis on avalikult nähtav Nord Pooli lehel igaühele. Ehkki tuleviku elektrihinda on raske ette ennustada, saad jälgida seda, kui suur on elektri hind börsil täna ning saad selle järgi ka potentsiaalselt sättida oma majapidamise elektritarbimist.

Kas börsielekter on mõistlik valik?

Paljud majapidamised võivad majandusprobleemide, inflatsiooni ja kriisi keskel mõelda, kas börsihinnaga elekter on nende jaoks mõistlik või tasuks ikkagi eelistada nö kindla peale minemist, valides fikseeritud hinnaga elektripakett või isegi universaalhinnaga pakett.

Börsihinnaga elektripaketid on ajalooliselt olnud soodsamad võrreldes teiste elektripakettidega: sa saad elektrit osta siiski selle hinnaga, mis parasjagu elektribörsil pakkumisel on. 

Vahel võib aga elektri börsihind olla üpris ebastabiilne ning kui sa tarbid elektrit nö tiheda liiklusega kellaaegadel, võib sinu elektriarve olla oodatust kõrgem.

Börsielekter sobib sulle juhul, kui: 

 • sinu igakuine eelarve suudab taluda potentsiaalselt kõrgemat elektriarvet;
 • sa saad aeg-ajalt sättida suurema elektritarbimise soodsatele kellaaegadele (nt õhtutundidele),
 • sa oled valmis natuke riskima, et nautida vahel märksa soodsamat elektri hinda.

Börsielekter ei sobi sulle juhul, kui: 

 • sa tahad, et sinu elektriarve oleks pidevalt sama suur;
 • sa ei taha võtta seda riski, et elektri hind tulevikus kallim on;
 • sa ei taha või ei saa planeerida oma suuremat elektrikulu teatud kellaaegadele;
 • sa tahad võimalikult riskivaba elektrilepingut.

Nagu öeldakse, siis: kes ei riski, see šampust ei joo või siinkohal: kes ei riski, see ei saa soodsamat börsielektrit. Kuna börsihind on aga ettearvamatu, siis võib ka juhtuda, et elektri hind börsil on kõrgem. Börsipakett on mõeldud neile, kes on valmis riskima ja ei ole heidutatud sellest, kui elektri hind on üllatavalt kõrge.


Võrdle börsielektriga pakette enne lepingu sõlmimist

Sa võid arvata, et kahe elektrimüüja börsipaketid on samasuguse hinnaga, kuid reaalsuses on ka börsielektripaketid erineva hinnaga. Seetõttu on ääretult oluline enne elektrimüüja valimist võrrelda elektripakette, isegi, kui kavatsed valida börsihinnaga paketi.

Erinevus tuleneb elektrimüüjate baasmarginaalist. Mida soodsam on marginaal, seda soodsam on ka vastav elektrileping sinu jaoks.

Samuti tasub kaaluda seda, millist elektritootmisviisi elektrimüüja eelistab: näiteks võib mõni elektrimüüja tugineda oma elektripaketis taastuvenergiale. 

Marginaalierinevuse ja elektripaketi sisu tõttu on oluline võrrelda elektrimüüjaid – isegi, kui börsihind on sama, võivad sellised väikesed erinevused sinu jaoks tähendada kümnete eurode suurust hinnavõitu, olenevalt sinu majapidamise elektritarbimisest. Börsihinnaga elektripakette saad mugavalt võrrelda siinsamas meie lehel.


Kokkuvõtteks: börsielekter on risk, mis võib end ära tasuda

Börsihinnaga elektripakett võib olla riskantne: börsihind võib tõusta ning seega on elektri hind ettearvamatu, võrreldes fikseeritud elektripakettidega. Pikemas perspektiivis võib aga börsihinnaga pakett osutuda soodsamaks, kuna soodsamatel aegadel (nagu suvel) on jällegi elektri börsihind madalam võrreldes fikseeritud elektripaketiga.

Kokkuvõttes võib börsihinnaga elektripakett end ära tasuda, kuid ainult siis, kui oled valmis selleks, et elektri kWh hind võib kõikuda ning sinu igakuine eelarve on piisavalt paindlik, et seda kõikumist taluda. Kui sa eelistad aga seda, et sinu elektriarve on pidevalt samasugune, on mõistlik valida fikseeritud hinnaga elektripakett, mille puhul on sinu elektri kWh hind mitmeks aastaks kindlalt paika pandud ja muutumatu.

Korduma kippuvad küsimused

Kas börsielekter on mõistlik valik?

Börsihinnaga elektripakett võib olla kasulik ning pikas perspektiivis on üldiselt olnud börsi elektrihind madalam võrreldes tavalise elektripaketiga. Aeg-ajalt võivad aga majandus-poliitilised olud elektri hinda börsil kergitada, mistõttu võivad elektri börsihinnad olla krõbedamad ning seega ka valitud elektripakett kallim.

Kust leida odavaim börsielektripakett?

Soodsama börsielektripaketi leidmiseks tuleb võrrelda Eesti elektrimüüjaid põhjalikult. Selle jaoks saad kasutada meie võrdlussüsteemi, kust leiad Eesti olulised elektrimüüjad ning nende pakutavad elektripaketid, sh börsielektriga paketid. Võrdle pakettide tingimusi ning arvesta ka oma kodu vajadustega, et leida soodsaim börsielekter.

Kuidas kujuneb elektri börsi hind?

Elektri hind börsil määratakse Nord Pool elektribörsil ning see on selgeks määratud iga tunni kaupa, st elektri börsihind muutub iga tunni järel. Nord Pool elektribörsi Eesti hinnapiirkonna tunnihind sõltub börsil olevast pakkumisest ja nõudlusest ning tarbija lõpphinda mõjutavad veel ka elektrimüüjate baasmarginaal ja maksud.

Miks on börsihind nii kõrge hetkel?

Elektri börsihinda mõjutavad mitmed faktorid, sh geopoliitiline olukord, kütuse hind ja ilmastikuolud. Börsihind muutub iga tund ning sõltub elektri nõudlusest, seega võib näiteks talvel olla elektri börsihind kõrgem.

Kuidas jälgida elektri börsihinda?

Elektribörsi tunnihinnad avaldatakse Nord Pool börsi veebilehel, kus saad jälgida kõikide Nord Pooli börsil osalevate riikide elektri tunnihinda kogu päeva jooksul. Börsihind on saadaval terveks päevaks, seega elektri börsihinna jälgimine on võimalik terveks päevaks etteulatuvalt (kuid mitte pikemas perspektiivis).

Autor

Scroll to Top
Scroll to Top