Elektrilepingud

Pole kindel, milline elektrileping on kõige soodsam ja sinu kodu jaoks sobiv? Leia siit endale parim elektrileping, mis vastab sinu eelarvele ja elektritarbimisele ning sõlmi kiirelt uus elektrileping. Vali parim elektripakett ja säästa raha!

Võrdle elektrilepinguid

Siin saad hõlpsalt võrrelda elektrilepinguid. Elektrihinna võrdlemisel võid säästa kuni sadu eurosid.

✅kiire ✅lihtne ✅tulus

Universaalteenus

220 Energia logo

220 Energia universaalteenus

Kuutasu: 1,99€/kuu
Lepingu pikkus: 12 kuud
Production: Tavaline

Madala marginaaliga universaalteenus

0,70c/kWh
+ 18,49c/kWH

Rohkem

Universaalteenus

Alexela universaalteenus

Kuutasu: 1,99€/kuu
Lepingu pikkus:
Production: Tavaline

Soodsa marginaaliga universaalteenus

0,70c/kWh
+ 18,49c/kWH

Rohkem

Universaalteenus

Elektrum logo

Elektrum universaalteenus

Kuutasu: 1,85€/kuu
Lepingu pikkus:
Production: Tavaline

Universaalteenus madalate kuludega

1,23c/kWh
+ 18,49c/kWH

Rohkem

Kuidas käib elektrilepingu sõlmimine?

Uue elektrilepingu sõlmimine on ülimalt lihtne – saad seda teha otse kodus olles, kasutades ID-kaarti ning elektrimüüjate pakutavaid iseteeninduslahendusi.

Enne uue elektrilepingu sõlmimist on oluline võrrelda elektrimüüjaid ning mõelda sellele, milline elektrileping sobib kõige paremini sinu elektritarbimise jaoks.

Uue elektrilepingu sõlmimine sisaldab vaid paari lihtsat sammu:

1. Selgita välja oma elektritarbimisharjumused

Paljud meist ei tea oma tegelikku elektrikulu. Enne elektripakettide võrdlemist selgita välja oma hinnanguline elektritarbimine. Selle jaoks võid kasutada näiteks varasemaid elektriarveid: sealt näed täpselt, kui palju elektrit tarbid ning millisel kellaajal kipud kõige rohkem elektrit kasutama.

2. Võrdle elektrilepinguid

Kui oled välja selgitanud oma elektritarbimise harjumused, on aeg võrrelda elektrilepinguid. Teades oma elektrikulu saad ka täpselt võrrelda elektrilepinguid, kuna saad välja arvutada, kui palju maksaks elekter vastavas elektripaketis sinu majapidamise jaoks. 

Leia meie lehelt sobivad elektripaketid, võrdle hindu ning tee oma eelarvele vastav valik.

3. Sõlmi võrguleping

Sinu kodul peab olema elektri liitumine enne elektrilepingu sõlmimist, st sa pead esmalt sõlmima võrgulepingu võrguteenusepakkujaga. Elektriga liitumine on samuti lihtne – selle jaoks võid kasutada Elektrilevi.ee lehte, kus saad sõlmida võrgulepingu.

Nii võrgulepingu kui ka elektrilepingu saad sõlmida samal päeval. Pea silmas, et kui elektrimüüjat on võimalik valida, siis võrguettevõtjat valida ei saa – pead kasutama seda võrguteenusepakkujat, kes tegeleb elektri pakkumisega sinu tarbimispiirkonnas.

4. Sõlmi elektrileping elektrimüüjaga

Kui kodul on elektri liitumine, st võrguleping sõlmitud, saad sõlmida elektrilepingu valitud elektrimüüjaga. Selle jaoks pead allkirjastama soovitud elektrilepingu ning määrama kuupäeva, millal soovid uut elektrilepingut alustada. 

Elektrilepingu võiks sõlmida soovituslikult vähemalt nädal enne uue kuu algust ning tüüpiliselt hakkab uus elektrileping kehtima uuest kuust alates.


Elektrilepingute liigid

Enne uue elektrilepingu sõlmimist tuleks ette võtta elektripakettide võrdlus. Eestis on saadaval mitmed elektrimüüjad, igaüks pakub erineva hinnaga ja tingimustega elektripakette. Elektripaketi valimine sõltub suuresti sinu majapidamise vajadustest – iga elektripakett ei sobi igale kodule.

Fikseeritud hinnaga elektripakett

Fikseeritud hinnaga elektrileping on levinud variant, mispuhul on elektri hind alati sama: see on kindlaks määratud sinu elektrilepingu perioodi ajaks. Sellise elektrilepingu puhul jääb sinu elektri kWh hind alati samaks, hoolimata sellest, mis toimub Nord Pooli turul.

Fikseeritud hinnaga elektrileping on hea neile, kelle tarbimine on enamasti samasugune ning kes ei taha riskida börsihinna võimaliku kõikumisega. Kindlaks määratud hinna pärast on elektriarve pidevalt sarnase summaga ja seega pole vaja muretseda elektri hinna tõusmise või muutumise pärast.

Kindla hinnaga elektrileping on tähtajaline ning sõltuvalt elektrimüüjast võib leping kehtida näiteks kuni 3 või 5 aastat (mõnel juhul pikemalt).

Börsihinnaga elektripakett

Börsihinnaga elektrileping kipub olema kõige soodsam variant eramajadele. Sellise elektripaketi puhul muutub elektri kWh hind iga tund ning see sõltub Nord Pooli elektribörsil toimuvast. Tegemist on avatud elektrituruga, kus elektri hind tekib nõudluse ja pakkumise teel.

Börsihinnaga elektrilepingu puhul on enamasti elektri hind kõrgem talvel ja päeval, samas on elekter odavam õhtul või suvekuudel. 

Kuna börsihinnaga elektrilepingu puhul kõigub elektri hind vastavalt Nord Poolile, on väga keeruline ette ennustada elektriarve suurust, mistõttu võib tekkida olukordi, kus talvel on elektriarve oodatust suurem. 

Samas aga on börsihinnaga paketi puhul võimalik, et elektri hind on odavam kui fikseeritud hinnaga paketi puhul, olenevalt olukorrast: kui fikseeritud elektrilepingu puhul võib elektri kWh hind olla näiteks 25-30 senti/kWh, võib samal ajal olla elektri hind börsil ca 20 senti/kWh.

Potentsiaalselt üpris radikaalselt kõikuva elektri hinna tõttu nõuab selline leping teatud riskitaluvust: sa pead olema valmis selleks, et elektri hind võib olla kõrgem, kuid paljude tarbijate jaoks osutub börsihinnaga elektrileping soodsamaks võrreldes kindlaks määratud lepinguga.

Universaalteenus

Universaalteenusega elektrileping on eriline elektrileping, mispuhul määrab elektri hinna kindlaks Konkurentsiamet, st sellise variandi puhul ei sõltu elektri hind börsihinnast. Sisuliselt on tegemist riigipoolse elektrilepinguvariandiga, mis loodi vastusena elektrikriisile, maandamaks elektribörsi hindadega kaasnevaid riske.

Põneval kombel on elektrimüüjad kohustatud pakkuma universaalteenust tavalise elektrilepingu asemel juhul, kui universaalteenuse hind on odavam. Universaalteenusega elektrilepingu saab sõlmida ka vabatahtlikult, valides endale sobiva elektrimüüja – kõik Eesti olulised elektrimüüjad pakuvad universaalteenusega lepingut.

Universaalteenusega elektrilepingu puhul ei ole hind aga päris fikseeritud: see võib muutuda vastavalt elektrienergia tootmises toimuvale. Hinna määrab igal juhul aga Konkurentsiamet, kellel on õigus vajadusel hinda muuta.

Öise elektri pakett

Kui sinu kodus kasutatakse elektrit eelkõige õhtutundidel (nagu see kipub olema eramajades), on öine elekter parim valik. Öine elekter on odavam kui päevane elekter, sest öösel on elektrinõudlus madalam, mistõttu on ka hind madalam. 

Mitmed Eesti elektrimüüjad pakuvad kahetariifseid elektripakette, mille puhul saad nautida õhtusel ajal soodsamat elektrit (kell 23:00-07:00). Kahetariifse elektrilepingu puhul ongi sulle määratud kaks erinevat kindlat elektri hinda: öötariifiga elekter ja päevatariifiga elekter.

Selline variant sobib hästi nendele majapidamistele, kus kiputakse rohkem elektrit tarbima nädalavahetusel või öötundidel ning kes ei soovi kasutada kõikuvat börsihinnaga varianti.

Taastuvenergiaga elektripakett

Elektrimüüjad võivad pakkuda veel ühte eraldi elektripaketti, mis keskendub taastuvenergiale ehk roheenergiale. 

Sellise elektripaketi puhul müüakse sulle spetsiaalselt ainult taastuvenergiaallikatest toodetud elektrit. Taastuvenergiapaketid võivad olla nii kindla hinnaga kui ka börsihinnaga olenevalt elektrimüüjast, seega parima lahenduse leidmiseks tuleb kindlasti elektripakette sügavamalt võrrelda.


Elektrilepingu tähtaeg

Elektrilepingu valimisel tuleb kindlasti arvesse võtta ka seda, kui pika tähtajaga lepingut sa soovid.

Mis puudutab elektrilepingu kehtivust, siis uus elektrileping tuleks sõlmida vähemalt nädalake enne uue kuu algust – uus elektrileping hakkab kehtima tavaliselt uuest kuust alates. 

Tähtajalised elektrilepingud

Tähtajalise elektrilepingu puhul kehtib sinu elektrileping teatud aja, tüüpiliselt 12, 24 või 36 kuud, mõnel juhul ka vaid 6 kuud.

Tähtajaline elektrileping on tavaline variant fikseeritud elektripakettide puhul. Elektrileping on enamasti automaatselt pikenev, kuid enne tähtaega saadetakse sulle uus pakkumine ning kui see sobib sulle, saad pikendada elektrilepingut. Juhul, kui pakutud hind ei sobi sulle, võid vahetada elektrimüüjat.

Pea silmas, et tähtajalise elektrilepingu puhul võidakse sulle pikenemise ajal pakkuda juba kõrgemat hinda, olenevalt elektrituru olukorrast. Kõik elektrimüüjad ei pruugi ka lubada elektrilepingu lõpetamist ennetähtaegselt, kui just tarbija ei pea kolima mujale.

Tähtajatud elektrilepingud

Enamus börsihinnaga pakette kipuvad olema tähtajatud lepingud ning põhjus on selge: kuna hind pole fikseeritud, ei ole elektrimüüja jaoks selline leping niivõrd riskantne ja seega ollakse ka valmis pakkuma tähtajatut lepingut. Samas kindla hinnaga elektrileping võib tähendada elektrimüüja jaoks potentsiaalset kahjumit olenevalt elektribörsil toimuvast.

Tähtajatu leping on tarbija jaoks tihtipeale parim valik ning ka lepingu lõpetamine on võimalik teatud etteteatamisajaga, nt 30-päevase etteteatamisega.


Mille järgi valida elektrileping?

Kui võrgulepingu pakkujat ei saa valida, siis elektrilepingu valimisel tuleks olla hoolikas ning võrrelda elektripakette ning -müüjaid põhjalikult. Iga koduomanik saab valida just endale sobiva elektrilepingu, arvestades oma kodu elektritarbimist, harjumusi ning riskitaluvust. Kõike seda arvesse võttes saad leida endale soodsaima elektrilepingu.

  1. Tarbimisharjumused
  2. Kodu liik
  3. Riskitaluvus

1. Tarbimisharjumused

Üks kõige olulisemaid faktoreid, mida kaaluda elektrilepingu sõlmimisel, on sinu kodu elektritarbimine. Selle jaoks uuri oma vanu elektriarveid ning vaata, mitu kilovatti sa enamasti kasutasid. Enamike inimeste tarbimisharjumused on enam-vähem samasugused pidevalt, seega saad kasutada eelneva aasta arveid hea verstapostina.

Kui sinu kodu elektritarbimine on üpris madal, võib olla fikseeritud hinnaga elektrileping parim lahendus, kuna saad niimoodi täpselt arvestada oma elektriarve suurusega ning sul ei teki olulisi üllatusi. Samuti pole sellisel puhul pisut kõrgem elektri kWh hind niivõrd suur probleem – pigem võib olla just hea, kui sul on ettearvatava suurusega arved.

Suurema elektritarbimisega kodudes – näiteks elektriküttega majades – on mõistlik mõelda börsihinnaga lepingule, mis on enamasti madalama kWh hinnaga kui fikseeritud hinnaga lepingu puhul.

Mõelda tasub ka päevasele ja öisele tariifile. Kui oled pigem öine elektritarbija, võib kahetariifine fikseeritud hinnaga leping olla jällegi parem valik.

2. Kodu liik

Lisaks üldistele tarbimisharjumustele mängib elektrilepingu valimisel rolli ka kodu liik. Korteriomanike jaoks võib fikseeritud elektrileping olla parem lahendus madalama tarbimise ja elektrikütte puudumise tõttu, arvestades, et enamikes korterites on keskküte.

Eramajades kipub jällegi tarbimine olema kõrgem, mistõttu on mõistlik eelistada paindlikumat elektrilepingut, mis annaks võimaluse soodsa börsiolukorra ajal nautida soodsamat elektrit.

3. Riskitaluvus

Üks kõige olulisemaid faktoreid elektrilepingu valimisel on sinu riskitaluvus ehk teisisõnu, kui palju sa oled valmis „mängima“ oma elektriarve suurusega ning kui suur mänguruum on sinu jaoks aktsepteeritav?

Kui mõningane riskeerimine on sinu jaoks vastuvõetav, on börsihinnaga elektrileping hea valik. Talvekuudel võib elektri hind olla küll kõrgem ja elektriarved märksa kõrgemad, ent suvekuudel võib jällegi olla elekter palju soodsam.

Kui sa ei taha aga muretseda elektri hinna üle, on mõistlik eelistada kindlaks määratud hinnaga lepingut, mispuhul on elektri kWh suurus aastaringselt täpselt sama, vastavalt lepingus määratud hinnale.


Kuidas käib elektrilepingu lõpetamine?

Enamus elektrimüüjaid lubab lõpetada elektrilepingu vähemalt 30-päevase etteteatamisajaga, seda eriti tähtajatu lepingu korral. Tähtajalise lepingu puhul on võimalik, et tingimused on teistsugused või pead maksma väikese lisatasu ennetähtaegse lõpetamise pärast, kuid see sõltub juba konkreetsest lepingust.

Elektrilepingu lõpetamine kolimise tõttu

Kui sa kolid mujale ja soovid seetõttu elektrilepingu lõpetada, pead selle jaoks lõpetama oma võrgulepingu. Elektrimüüjad teevad võrguettevõttega koostööd, mistõttu ei tule tavaliselt eraldi enam elektrilepingut lõpetada – kui sa katkestad vastavas tarbimiskohas võrgulepingu, katkeb ka elektrileping.

Kui sa kolid uude kohta ja tahad seal sõlmida uue elektrilepingu, pead sõlmima kõigepealt võrgulepingu uuel aadressil enda nimele. Pärast seda saad juba valida elektrimüüja ning sõlmida uue elektrilepingu valitud müüjaga.

Elektrilepingu lõpetamine omal soovil

Kolimine pole ainus põhjus elektrimüüja vahetamiseks ja uue elektrilepingu sõlmimiseks. Kui leidsid elektripakette võrreldes soodsama elektripakkumise, võid igal ajal lihtsalt otsustada elektrimüüjat vahetada.

Sellisel puhul pole vaja võrgulepingut katkestada, vaid pead vaid andma oma vanale elektrimüüjale lõpetamise soovist teada ja seejärel sõlmima uue elektrimüüjaga lepingu. Pane tähele, et uus leping hakkab kehtima üldiselt uuest kuust, seega tuleks leping aegsasti vormistada enne kuu algust.


Võrdle elektripakette ja leia soodsaim elektrileping

Enne uue elektrilepingu sõlmimist tasuks elektrimüüjaid ja elektripakette hoolikalt võrrelda. Eestis on saadaval mitmeid elektrimüüjaid, igaüks neist pakub erinevaid elektripakette erinevate elektrihindadega. Leidmaks endale parima variandi tuleks kindlasti elektrimüüjaid võrrelda – niiviisi võid säästa aasta lõikes kümneid või isegi sadu eurosid elektri hinnalt.

Meie veebilehe kaudu on elektrilepingute võrdlemine lihtne, kiire ja täiesti tasuta:

  1. Selgita välja oma kodu hinnanguline elektritarbimine aasta lõikes.
  2. Uuri elektripakette ja vali oma tarbimisele vastavalt sobiv pakett.
  3. Sõlmi uus elektrileping kas või juba täna.

Pea meeles, et uue elektrilepingu sõlmimisel tuleks ka vana elektrileping lõpetada, et saaksid muretult alustada oma uut lepingut valitud elektrimüüjaga.

Korduma kippuvad küsimused

Kes saab elektrimüüjat valida?

Elektrimüüjat saab valida kinnistu omanik. Selle jaoks peab olema sõlmitud ka võrguleping (enamjaolt Elektrilevis) ning olema elektrivõrgu ühendus. Kui see on olemas, on võimalik liituda endale sobiva elektrilepinguga.

Millal hakkab elektrileping kehtima?

Elektrileping sõlmitakse üldiselt nii, et leping uue elektrimüüjaga hakkab kehtima uue kuu esimesest päevast. Samuti on soovituslik sõlmida elektrileping vähemalt paar nädalat enne soovitud algusaega/vana lepingu lõpuaega, muidu võib tekkida kahe lepingu vaheperiood, mille ajal pead maksma elektri eest üldteenuse järgi.

Kuidas elektrilepingut lõpetada?

Elektrilepingu lõpetamine sõltub küll valitud lepingust, kuid tähtajatu elektrilepingu saab enamasti lõpetada 30-päevase etteteatamisajaga. Elektrilepingut võib lõpetada igal ajal, tulebki vaid arvestada etteteatamisega. Tähtajalise elektrilepingu puhul võivad kehtida muud tingimused, kuid üldiselt saab leppetrahvita lõpetada iga elektrilepingu kolimise korral. Täpsemad lõpetamistingimused leiad oma elektrilepingust.

Kas fikseeritud hinnaga elektrileping on parem kui üldteenus?

Kui sa ei sõlmi mõne elektrimüüjaga elektrilepingut ja sulle müüakse elektrit võrguettevõtja poolt, on tõenäoliselt sinu elektri hind kallim. Enamjaolt on soodsam sõlmida kas fikseeritud hinnaga elektrileping või valida börsihinnaga elektripakett (mis võib omakorda veel osutuda soodsamaks). Tavaliselt on sõlmitud elektrilepinguga elektri hind soodsam võrreldes üldteenusega.

Milline elektrileping on kõige odavam?

See, milline elektrileping on kõige soodsam, sõltub suuresti sinu majapidamisest. Eramajade jaoks kipub börsihinnaga elektripakett olema soodsam, samas aga võib kortermajas olla fikseeritud hinnaga elektripakett kõige odavam. Täpsema info jaoks kasuta kindlasti meie elektrihinnavõrdlust.

Autor

Scroll to Top
Scroll to Top