Elektripakettide võrdlus

Elektripakettide võrdlus võtab aega vaid paar minutit ning on täiesti tasuta, kuid võib sulle aastas säästa sadu eurosid. Kasuta meie elektripakettide võrdlust, et leida parim elektrimüüja ning hakata oma elektriarvelt raha kokku hoidma.

Universaalteenus

220 Energia logo

220 Energia universaalteenus

Kuutasu: 1,99€/kuu
Lepingu pikkus: 12 kuud
Production: Tavaline

Madala marginaaliga universaalteenus

0,70c/kWh
+ 18,49c/kWH

Rohkem

Universaalteenus

Alexela universaalteenus

Kuutasu: 1,99€/kuu
Lepingu pikkus:
Production: Tavaline

Soodsa marginaaliga universaalteenus

0,70c/kWh
+ 18,49c/kWH

Rohkem

Universaalteenus

Elektrum logo

Elektrum universaalteenus

Kuutasu: 1,85€/kuu
Lepingu pikkus:
Production: Tavaline

Universaalteenus madalate kuludega

1,23c/kWh
+ 18,49c/kWH

Rohkem

Kuidas käib elektripakettide võrdlus?

Elektripakettide võrdlus on loogiline samm, mille peaks ette võtma iga koduomanik: just nii saad leida soodsaima elektripaketi. Me oleme kõik kursis sellega, kuidas elektri hind võib järsult kõikuda ning seetõttu muutuvad ka elektripaketid tihti – elektrimüüjad peavad võistlema teiste firmadega ja seetõttu võivad elektripaketid muutuda iga aasta. Enne sobiva elektrimüüja valimist tuleks võtta ette elektri hinna võrdlus, et potentsiaalselt leida soodsam elektripakett.

Hinnavõrdlus on oluline igale tarbijale, ent kõige olulisem on see eramajadele, mis tarbivad enamasti rohkem elektrienergiat. Valides kas või pisut soodsama elektripaketi võid säästa sadu eurosid iga aasta.

Elektri võrdlus on lihtne ja kiire meie lehel olevate tööriistade abil. Ennekõike pead aga arvesse võtma omaenda kodu eripärad ning oma soovid. Elektrimüüja valimisel tuleb meeles pidada järgnevaid samme:

  1. Kontrolli oma kodu iga-aastast elektritarbimist – Vaata varasemaid elektriarveid ning arvuta välja oma kodu keskmine iga-aastane elektrikulu. Niimoodi saad elektri kWh hinnad teisendada eurodesse ning mõistad täpselt, kui palju sa saaksid raha säästa erineva paketi korral.
  2. Kaalu, milline elektrileping sulle sobib – Fikseeritud hinnaga elektripaketid sobivad neile, kes ei taha riskida hinnatõusuga, börsihinnaga elektripaketid võivad olla riskantsemad, ent see-eest suvel ja õhtutundidel soodsama hinnaga.
  3. Võrdle elektrilepingute kWh hinda ja muid lisatasusid – Lisaks kWh hinna võrdlemisele pööra tähelepanu ka elektripakettide lisatasudele. Mõned elektrimüüjad küsivad lisatasusid, sh kuutasu.
  4. Mõtle elektri tootmisviisile – Mõnel elektrimüüjal on spetsiaalsed roheenergiapaketid. Kui soovid oma kodu elektritarbimise muuta roheliseks, tasuks eelistada selliseid elektripakette.

Nende sammude läbimisel leiad kindlasti enda kodule sobiva elektripaketi ning saad seejuures elektrilepingu sõlmida kodust lahkumata, otse internetis.


Mida sisaldab elektriarve?

Enne elektripakettide võrdlemist ja sobiva elektrimüüja valimist peaksid mõistma, millest üldse sinu elektriarve koosneb. Laias laastus koosneb elektriarve kolmest asjast: sinu elektri kWh hind, võrguteenuse pakkumise tasu ja riiklikud maksud.

Võrguteenus on üks asjadest, mille suurust ei saa tarbija mõjutada. Samamoodi ei saa mõjutada maksude suurust, ent suurim osa arvest, mida sa saad mõjutada, on elektri kWh hind. 

Elektri hind ise sõltub mitmest faktorist, sealhulgas sellest, millisel viisil elektrit toodetakse, millised on elektritootmise kulud ja üldine nõudlus ning pakkumine elektribörsil. Samuti mängib rolli see, kuskohast elektrit ostetakse ja kas mingil määral on mängus Eesti elektritootjad.

Kõik elektrimüüjad osalevad Nord Pooli börsil ja ostavad sealt elektrit, et müüa seda tarbijatele edasi. Elektriarve tasumisel maksad sa kokkuvõttes järgnevate teenuste eest:

  • Elektri kWh hind: Elektrienergia hind moodustab suurima osa elektriarvest. Mida soodsama hinnaga elektri oled saanud, seda madalam ongi elektriarve. Olenevalt elektrimüüjast võib elektri kWh hind sisaldada elektrimüüja baasmarginaali ja börsihinda, seega varieerub elektri hind vastavalt elektripaketile ja -müüjale.
  • Maksud: Elektriarvel on oma osa ka elektriaktsiisil ja taastuvenergia tasul, samuti lisatakse kogu arvele juurde käibemaks.
  • Võrguteenus: Ka elektri edastamine maksab – elektriarvel on pisike osa võrguteenusel, mis tähendab sisuliselt elektrivõrgu ülalpidamise teenust.

Kuna elektrienergia hind moodustab suurima osa, on elektripakettide võrdlemine hädavajalik selleks, et oma elektriarvelt raha säästma hakata. Mida soodsama kWh hinnaga elektri saad oma kodu jaoks, seda madalamad on ka elektriarved.


Elektripaketi valimine: millist tüüpi elektripakett valida?

Elektripaketi valimine saab alguse oma vajaduste väljaselgitamisest. Eesti elektrimüüjate elektripaketid jagunevad laias laastus kolme erineva lepingutüübi vahel, kuid see, milline neist on soodsaim ja parim, sõltub ka suuresti sinu kodust ja elektritarbimisest. Näiteks kipub börsihinnaga elektripakett olema parim eramajade jaoks, samas kui fikseeritud hinnaga pakett võib olla parem korterelamutele.

Esimene samm elektripakettide võrdlemisel on enda jaoks välja selgitada, milline neist kolmest variandist sobib sinu kodule kõige paremini.

Fikseeritud hinnaga elektripakett

Tavaliselt on fikseeritud hinnaga elektripakett kõige kallim. Sellise elektripaketi puhul määratakse sinu elektri hind kindlaks teatud perioodi vältel ning see hind ei muutu kogu lepingu vältel, olenemata sellest, mis elektribörsil toimub. Kuna selline elektripakett on elektrimüüja jaoks riskantsem, on ka hind kõrgem võrreldes teiste elektripakettidega.

Kõrgemast hinnast hoolimata võib kindla hinnaga elektripakett olla ikkagi parim lahendus mõnele majapidamisele. Kui sa tahad veenduda, et sinu elektriarve on iga kuu sama suur olenemata elektribörsil toimuvast, on fikseeritud hinnaga pakett parim valik – sinu jaoks on elektri hind lukus ja pole vahet, mis toimub Nord Poolil.

Universaalteenuse elektripakett

Kui sa muretsed elektri hinna pärast ja tahad samal ajal säästa raha, võib pigem sobida universaalteenuse elektripakett. Tegemist on erilise riigipoolse elektripakettide lahendusega, mispuhul on hind määratud Konkurentsiameti poolt. Sarnaselt tüüpilisele fikseeritud hinnaga paketile on ka universaalteenusega elektri hind kindlaks määratud ja see on märksa soodsam tüüpilisest elektripaketist.

Miinusküljelt võib sellisel elektripaketil olla lisanduv kuutasu, taastuvenergia valik ei pruugi olla saadaval ning isegi universaalteenuse puhul võib elektri kWh hind muutuda, sest Konkurentsiamet võib hinda muuta vastavalt turul toimuvale.

Börsihinnaga elektripakett

Börsihinnaga elektri paketid võivad olla soodsaimad eramajadele. Sellise elektripaketi puhul sõltub kWh hind Nord Pooli elektribörsist ning hind muutub iga tund, seega ei tea sa kunagi ette, kui kõrge võib sinu elektriarve olla. Börsihinnaga elektripaketid sisaldavad ka elektrimüüja marginaali ning see on üks faktoritest, mis võib muuta teatud elektrimüüja paketi soodsamaks teistega võrreldes.

Börsihinnaga elektripaketi valik on mõistlikum enamasti majapidamistele, kus on võimalik enamuse elektritarbimisest sättida õhtutundidele, mil elektri hind on madalam. Kuna hind sõltub aga börsil toimuvast ja muutub iga tund, on börsihinnaga elektripaketid volatiilsed. Isegi, kui sa tarbid sama palju elektrit kuust-kuusse, on elektriarved erineva suurusega. Hea börsiolukorra ajal võivad börsihinnaga paketid olla märksa soodsamad, kuid samamoodi on võimalik, et halvemal ajal on hind kõrgem.


Elektripakettide võrdlus vastavalt lepingu liigile

Elektrilepingud jagunevad kaheks: tähtajalised ja tähtajatud lepingud. Ehkki elektripaketi liigi valimine on suuresti kõige olulisem, tasub silmas pidada ka neid kahte lepinguliiki. Elektripakettide võrdlemisel tasub arvestada, kui pikka lepinguperioodi soovid ning millised lepingu lõpetamistingimused sulle sobivad (juhuks, kui tahad tulevikus valida teise elektrimüüja).

Tähtajatud elektrilepingud

Tähtajatud lepingud, nagu nimi ütleb, kehtivad ilma lõpukuupäevata. Üldiselt on tähtajatud just börsihinnaga elektrilepingud, kuna hind on niikuinii muutuv.

Kuna tähtajatud lepingud on niivõrd avatud ja „lahtised“, on sellised elektripaketid üldiselt ka paindlikemate tingimustega. Näiteks on võimalik lepingut lõpetada lühema etteteatamisajaga ja samuti pole enamasti lõpetamisel lisatasusid (näiteks ennetähtaegse lõpetamise tasu). 

Tähtajalised elektrilepingud

Fikseeritud hinnaga elektrilepingud on tähtajalised lepingud. Enamus Eesti elektrimüüjaid võimaldavad 6 kuni 84 kuu pikkuseid elektrilepinguid ning lepinguperioodi lõppemisel on võimalik seda automaatselt pikendada. Lepingu lõppemise eelselt teeb elektrimüüja uue pakkumise uue lepinguperioodi jaoks (eriti, kuna tõenäoliselt on elektri hinnad vahepeal muutunud).

Kuna tähtajalised lepingud on elektrimüüja jaoks justkui garantiid, on sellisest lepingust väljumine pisut keerulisem. Tavaliselt tuleb maksta ennetähtaegse lõpetamise tasu enne elektrimüüja vahetamist. Need tasud ei pruugi olla märkimisväärsed ja elektrimüüja vahetamine on ikkagi lihtne, ent see on kahtlemata üks eripära, mida arvestada. Fikseeritud hinnaga leping paneb sind omamoodi „lukku“ lepinguperioodi ajaks.


Elektrihinna võrdlus aitab leida soodsaima paketi

Kuna Eestis on avatud elektriturg ning Eesti tarbijate jaoks on saadaval kümmekond erinevat elektrimüüjat, on sedavõrd olulisem elektrimüüja valimisel kõigepealt võrrelda saadaolevaid elektripakette ning -hindu. Elektripakettide võrdlus võib sul aidata aastas säästa sadu eurosid. Kui su praegune elektripakett on liiga kallis või sa pole pikka aega võrrelnud elektripakette, on paras aeg võtta ette uue elektripaketi valimine.

Me soovitame elektripakette võrrelda regulaarselt, kas või iga aasta järel. Elektribörsil võivad asjad kiirelt muutuda ning kuna elektripaketi vahetamine on ülimalt lihtne, ei ole mitte mingit põhjust hoida end „lukus“ kalli elektripaketiga. Samuti tuleks uusi elektripakette võrrelda enne, kui kavatsed fikseeritud hinnaga elektripaketti uuendada.

Pea meeles – elektripaketi ja elektrimüüja valimine ei ole mitte midagi ülejõu käivat. Võrdle meie lehel elektripakette, leia parim elektrileping ning säästa raha!

Korduma kippuvad küsimused

Kuidas elektrihindade võrdlus töötab?

Meie lehel on elektrihinna võrdlus täiesti tasuta: saad otse meie lehel võrrelda elektripakette, näha erinevaid Eestis pakutavaid elektrilepinguid ning saad ühes kohas koondatult ülevaate parimatest elektripakkumistest. Niimoodi ei pea sa lehitsema tundide kaupa sobivate elektripakettide leidmiseks: näed ühes kohas kogu infot ja seda täiesti tasuta.

Millest elektri hinnad sõltuvad?

Elektri hinnad sõltuvad Nord Pool elektriturul toimuvast. Nord Pool on Skandinaavia ja Balti riikide ühine elektribörs, kust kõik elektrimüüjad ostavad elektrit vastava turuhinnaga. Maailma majandusolud ning elektri tootmisküsimused mõjutavad elektri börsihinda. Kui börsihinnad langevad, langevad elektri hinnad ka elektripakettides.

Kui kaua elektripaketi vahetus aega võtab?

Elektripaketi vahetus ei võta absoluutselt kaua aega. Kui leidsid meie elektripakettide võrdluse kaudu sobiva elektrimüüja, saad kohe internetis sõlmida elektrilepingu, mis hakkab kehtima kokkulepitud kuupäevast. Pea silmas ainult seda, et üldiselt tuleb vana elektrileping üles öelda vähemalt 14-30 päeva varem (olenevalt elektrimüüjast) ning uus elektrileping hakkab tavaliselt kehtima uuest kuust.

Millist elektripaketti valida?

See, milline elektripakett sulle sobib, sõltub suuresti sinu kodu elektritarbimisharjumustest. Börsihinnaga elektripaketid sobivad enamasti eramajadele paremini, ent nõuavad teatud riskitaluvust. Fikseeritud hinnaga elektripaketid on jällegi paremad neile, kes ei taha riski võtta. Meie lehel saad aga võrrelda kõiki elektripakette – mõtle oma tarbimisele ja vali sobiv elektripakett selle järgi.

Mille järgi elektripakette võrrelda?

Elektripakettide võrdlus on kõige mõistlikum elektri kWh hinda järgides, kuna selle järgi saad ühe kindla pidepunkti elektri hinna võrdlemiseks. Olenevalt elektripaketist võivad lisanduda ka muud kulud, sh igakuine tasu, kuid üleüldiselt on mõistlik jälgida kWh hinda ning seejärel süübida juba muudesse detailidesse. Enne elektripaketi valimist veendu aga kindlasti, et tutvud uue elektrilepingu kõigi nüanssidega.

Autor

Scroll to Top
Scroll to Top